donderdag 14 februari 2013

How much will your regions receive for Cross Border Cooperation?

The regions column is in alfabaticle order


ETC Program 
Country  Regions  Euros
Germany (Bavaria) - Austria Austria Außerfern 1013653,127
Maas-Rhein Germany Aachen (stadtregion) 18086937,85
Upper Rhine Switzerland Aargau 19162962,26
Greece-Italy Greece Achaia 11151749,27
Netherlands - Germany Netherlands Achterhoek 12834943,6
Italy-Malta Italy Agrigento 14517946,31
France - Switzerland France Ain 19019121,88
Greece-Italy Greece Aitoloakarnania 6942629,707
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Akershus 17133707,91
Sweden - Norway Sweden Ale 876391,5913
Spain - Portugal Portugal Alentejo Central 5368976,342
Spain - Portugal Portugal Algarve 13861019,88
Upper Rhine France Alsace 59127945,38
Spain - Portugal Portugal Alto Alentejo 3686101,372
Spain - Portugal Portugal Alto Trás-os-Montes 6794509,884
Germany (Bavaria) - Austria Germany Altötting 3446005,462
Lithuania - Poland Lithuania Alytaus apskritis 5538557,252
Sweden - Norway Sweden Amal 392654,8581
Czech Republic - Germany Germany Amberg-Sulzbach 3376512,418
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Annaberg 2535506,071
Two Seas Belgium Antwerpen 31467702,04
Hungary - Romania Romania Arad 14546177,86
Belgium - France France Ardennes 9009057,734
France - Spain - Andorra France Ariège 4864065,947
Grande Region  Belgium Arlon  1847505,778
Netherlands - Germany Netherlands Arnhem/Nijmegen 22604720,22
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Aue-Schwarzenberg 3952895,897
Netherlands - Germany Germany Aurich 6035068,442
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Aust-Agder 3465039,402
South Baltic Germany Bad Doberan 3750261,08
Germany (Bavaria) - Austria Germany Bad Tölz-Wolfratshausen 3872161,332
Spain - Portugal Spain Badajoz 21610260,71
Upper Rhine Germany Baden-Baden 1740328,088
Spain - Portugal Portugal Baixo Alentejo 3994125,456
Hungary - Slovak Republic Slovak Republic Banskobystrický kraj 20860240,43
Greece-Italy Italy Bari 51228540,81
Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg - Zachodniopomorskie Germany Barnim 5649631,152
Upper Rhine Switzerland Basel-Landschaft 8712658,406
Upper Rhine Switzerland Basel-Stadt 6000737,09
Grande Region  Belgium Bastogne 1439074,466
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Bautzen 4569582,787
Czech Republic - Germany Germany Bayreuth 2317797,396
Czech Republic - Germany Germany Bayreuth, Landkreis 3400815,822
Spain - Portugal Portugal Beira Interior Norte 3449294,884
Spain - Portugal Portugal Beira Interior Sul 2314444,101
Hungary - Romania Hungary Békés 11706384,23
Italy - Austria Italy Belluno 6830374,171
Sweden - Norway Sweden Bengtsfors 312686,7601
Germany (Bavaria) - Austria Germany Berchtesgadener Land 3258572,248
France - Switzerland Switzerland Bern 31113306,68
Lithuania - Poland Poland Białostocki 16122801,29
Italy - Switzerland Italy Biella 5962413,721
Poland - Slovakia Poland Bielsko-Biala 20906420,09
Hungary - Romania Romania Bihor 18936758,58
Grande Region  Germany Bitburg-Prüm 3014580,128
Greece-Bulgaria Bulgaria Blagoevgrad 10471381,71
South Baltic Sweden Blekinge län 4873167,747
Germany (Bavaria) - Austria Austria Bludenz-Bregenzer Wald 2825613,98
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Bodenseekreis 6633455,923
Italy - Austria Italy Bolzano-Bozen 16077739,39
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland Ireland Border 16005212,41
Netherlands - Germany Germany Borken 11805705,63
Öresund - Kattegat - Skagerrak Denmark Bornholm 1349461,653
Hungary - Slovak Republic Hungary Borsod-Abaúj-Zemplén 22124432,59
Two Seas United Kingdom Bournemouth and Poole 9842814,577
Hungary - Slovak Republic Slovak Republic Bratislavský kraj 19886826,84
Upper Rhine Germany Breisgau-Hochschwarzwald 7997384,648
Two Seas United Kingdom Brighton and Hove 8225217,081
Greece-Italy Italy Brindisi 12873330,84
Two Seas Belgium Brugge 8824371,029
Hungary - Slovak Republic Hungary Budapest 54979855,78
Austria - Hungary Austria Burgenland (AT) 9068746,383
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Buskerud 8229081,354
Spain - Portugal Spain Cáceres 12969937,67
Italy – Maritime France Italy Cagliari 17918730,2
Romania-Bulgaria Romania Calarasi 9986335,596
Italy-Malta Italy Caltanisetta 8688291,131
France (Channel) – England France Calvados 21829502,32
Italy – Maritime France Italy Carbonia-Iglesias 4157638,5
Spain - Portugal Portugal Cávado 13227374,9
Czech Republic - Germany Germany Cham 4103730,293
Greece - Cyprus Greece Chania 4838197,672
Greece - Cyprus Greece Chios 1656815,078
Italy - Switzerland Italy Como 18843920,21
Romania-Bulgaria Romania Constanta 23112057,76
Ireland - Wales United Kingdom Conwy and Denbighshire 6637607,621
Two Seas United Kingdom Cornwall and Isles of Scilly 17097460,39
Italy – Maritime France France Corse 9879094,034
France (Channel) – England France Côtes-d'Armor 18899233,61
Województwo Lubuskie - Brandenburgia Germany Cottbus 3246979,429
Hungary - Romania Hungary Csongrád 13516652,47
Greece - Cyprus Cyprus Cyprus 26160170,84
Upper Rhine Germany Dahner Felsenland 476103,9955
Sweden - Norway Sweden Dalarnas län 8828874,025
Sweden - Norway Sweden Dals-Ed 149844,3753
Czech Republic - Germany Germany Deggendorf 3731770,055
Two Seas Netherlands Delft en Westland 6846054,816
Netherlands - Germany Netherlands Delfzijl en omgeving 1568671,328
Two Seas United Kingdom Devon CC 23909982,25
Romania-Bulgaria Bulgaria Dobrich 6377807,111
Romania-Bulgaria Romania Dolj 22496967,68
Two Seas United Kingdom Dorset CC 12915582,35
France - Switzerland France Doubs 16855097,01
Spain - Portugal Portugal Douro 6645942,954
Greece-Bulgaria Greece Drama  3184863,634
Ireland - Wales Ireland Dublin 38577932,62
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom Dumfries & Galloway 4737822,38
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom East Ayrshire and North Ayrshire mainland 7951971,455
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom East of Northern Ireland 14002241,5
Two Seas United Kingdom East Sussex CC 16408949,11
Two Seas Belgium Eeklo 2616240,637
Lithuania - Poland Poland Ełcki 9067724,426
Upper Rhine Germany Emmendingen 5039235,682
Netherlands - Germany Germany Emsland 9999141,989
Two Seas United Kingdom Essex CC 44901831,53
Greece-Bulgaria Greece Evros 4745550,926
Sweden - Norway Sweden Färgelanda 212503,0846
Italy - Slovenia Italy Ferrara 11464180,54
France (Channel) – England France Finistère 28635924,39
North  Norway Finnmark 2326739,515
Województwo Lubuskie - Brandenburgia Germany Frankfurt (Oder) 1936128,57
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Freiberg 4433279,336
Upper Rhine Germany Freiburg 7087396,236
Czech Republic - Germany Germany Freyung-Grafenau 2544831,425
Germany (Bavaria) - Austria Germany Garmisch-Partenkirchen 2756248,681
Central Baltic Sweden Gävleborgs län 8821400,968
South Baltic Poland Gdanski 16428589,84
France - Switzerland Switzerland Genève 14476397,39
Italy – Maritime France Italy Genova 28205361,33
Two Seas Belgium Gent 16838266,66
Upper Rhine Germany Germersheim 3991442,82
France - Spain - Andorra Spain Girona 23172417,07
Romania-Bulgaria Romania Giurgiu 8972746,342
Italy - Slovenia Slovenia Gorenjska 6479938,891
Italy - Slovenia Slovenia Goriška 3802955,714
Italy - Slovenia Italy Gorizia 4554956,034
Województwo Lubuskie - Brandenburgia Poland Gorzowski 12224196,83
Central Baltic Sweden Gotlands län 1827417,945
Italy-Malta Malta Gozo and Comino / Ghawdex u Kemmuna 999633,1609
Netherlands - Germany Germany Grafschaft Bentheim 4322428,989
Grande Region  Luxemburg Grand Duchy Luxembourg 16034050,75
Italy - Switzerland Switzerland Graubünden 6127300,018
South Baltic Germany Greifswald 1736112,517
Two Seas Netherlands Groot-Rijnmond 43972968,85
Italy – Maritime France Italy Grosseto 7251516,067
Carribean France Guadeloupe 14329139,84
France - Spain - Andorra Spain Guipúzcoa 22073238,95
Carribean France Guyane 7544913,397
Ireland - Wales United Kingdom Gwynedd 3796792,038
Austria - Hungary Hungary Gyor-Moson-Sopron 14321283,55
Belgium - France Belgium Hainaut (NUTS 2) 41832512,85
Hungary - Romania Hungary Hajdú-Bihar 17286969,45
Öresund - Kattegat - Skagerrak Sweden Hallands län 9479445,161
Two Seas United Kingdom Hampshire CC 41296305,04
Greece-Bulgaria Bulgaria Haskovo 8188682,135
Belgium - Netherlands Belgium Hasselt 13041762,05
Upper Rhine Germany Hauenstein 286690,741
France - Spain - Andorra France Haute-Garonne 39807761,49
France - Switzerland France Haute-Savoie 23459267,49
France - Spain - Andorra France Hautes-Pyrénées 7350422,297
Sweden - Norway Norway Hedmark 6090509,584
Hungary - Slovak Republic Hungary Heves 9946638,973
Czech Republic - Germany Germany Hof, Kreisfreie Stadt 1493940,757
Czech Republic - Germany Germany Hof, Landkreis 3233598,185
Öresund - Kattegat - Skagerrak Denmark Hovedstaden 53661372,19
Spain - Portugal Spain Huelva 16159240,42
France - Spain - Andorra Spain Huesca 7072482,058
France (Channel) – England France Ille-et-Vilaine 31535821,83
Italy – Maritime France Italy Imperia 7086150,727
Germany (Bavaria) - Austria Austria Innsbruck 9074367,144
Austria - Czech Republic Austria Innviertel 8795277,204
Greece-Italy Greece Ioannina 6042158,266
Greece - Cyprus Greece Irakleio 9681217,702
Ireland - Wales United Kingdom Isle of Anglesey 2193374,189
Two Seas United Kingdom Isle of Wight 4482556,802
Central Baltic Finland Itä-Uusimaa 3068392,526
Sweden - Norway Sweden Jämtlands län 4045223,282
Poland - Czech Republic Poland Jeleniogórski 18399848,17
Austria - Czech Republic Czech Republic Jihocecký kraj 20363856,99
Austria - Czech Republic Czech Republic Jihomoravský kraj 36781109,5
Upper Rhine Switzerland Jura 2239809,338
South Baltic Sweden Kalmar län 7461528,132
Greece-Bulgaria Bulgaria Kardzhali 4941127,856
Czech Republic - Germany Czech Republic Karlovarský kraj 9824706,785
Upper Rhine Germany Karlsruhe, Landkreis 13783830,23
Upper Rhine Germany Karlsruhe, Stadtkreis 9324043,897
Germany (Bavaria) - Austria Germany Kaufbeuren, Kreisfreie Stadt 1337517,537
Greece-Italy Greece Kefallinia 1212711,096
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Kempten (Allgäu), Kreisfreie Stadt 1980264,318
Two Seas United Kingdom Kent CC 45325145,08
Greece-Italy Greece Kerkyra 4273247,331
Central Baltic Estonia Kesk-Eesti 4460648,609
North  Finland Keski-Pohjanmaa 2175841,247
Syddanmark - Schleswig-K.E.R.N. Germany Kiel, Kreisfreie Stadt 7609775,701
Central Baltic Estonia Kirde-Eesti 5386221,858
Italy - Austria Austria Klagenfurt-Villach 8823572,625
South Baltic Lithuania Klaipedos apskritis 12025522,09
Netherlands - Germany Germany Kleve 9839205,793
Hungary - Slovak Republic Hungary Komárom-Esztergom 9977840,583
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Konstanz 8864035,717
Austria - Slovenia Slovenia Koroska 2325334,325
Hungary - Slovak Republic Slovak Republic Kosický kraj 24850150,32
South Baltic Poland Koszalinski 18899680,72
Austria - Czech Republic Czech Republic kraj Vysočina 16446857,31
Poland - Czech Republic Czech Republic Královéhradecký kraj 17705460,65
Netherlands - Germany Germany Krefeld 7518214,783
Netherlands - Germany Germany Kreisfreie Stadt Emden 1638068,563
Poland - Germany (Saxony) Germany Kreisfreie Stadt Görlitz 1787050,662
Netherlands - Germany Germany Kreisfreie Stadt Mönchengladbach 8247540,444
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany kreisfreie Stadt Plauen 2120943,02
Czech Republic - Germany Germany kreisfreien Städte Amberg 1396088,42
Czech Republic - Germany Germany Kronach 2265581,805
Poland - Slovakia Poland Krosnienski 15386545,48
Czech Republic - Germany Germany Kulmbach 2394156,71
Sweden - Norway Sweden Kungälv 1317078,406
Estonia - Latvia Latvia Kurzeme 9565065,956
Central Baltic Finland Kymenlaakso 5832082,328
Italy – Maritime France Italy La Spezia 7141112,826
Estonia - Latvia Estonia Lääne-Eesti 5124792,605
Upper Rhine Germany Landau 1373062,462
North  Finland Lappi 5868202,104
Greece - Cyprus Greece Lasithi 2411018,992
Latvia - Lithuania Latvia Latgale 10851357,92
Greece-Italy Italy Lecce 25981839,42
Netherlands - Germany Germany Leer 5264257,734
Greece-Italy Greece Lefkada 705948,4049
Greece - Cyprus Greece Lesbos 3374053,335
Germany (Saxony) - Czech Republic  Czech Republic Liberecký kraj 14020828,34
Sweden - Norway Sweden Lidköping 1215106,307
Maas-Rhein Belgium Liège (NUTS 2!) 34097739,09
Italy - France (Alps - ALCOTRA) Italy Liguria 51608357,34
Sweden - Norway Sweden Lilla 401692,7861
Maas-Rhein Belgium Limburg (NUTS 2!) 26778614,22
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Lindau (Bodensee) 2550356,377
Austria - Czech Republic Austria Linz-Wels 17534378,74
Italy – Maritime France Italy Livorno 10904691,28
France - Spain - Andorra Spain Lleida 13739949,97
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Löbau-Zittau 4299658,52
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom Lochaber, Skye & Lochalsh, Arran & Cumbrae and Argyll & Bute 3269717,961
Upper Rhine Germany Lörrach 7102629,776
Grande Region  France Lorraine (NUTS 2!) 75124151,8
Estonia - Latvia Estonia Lõuna-Eesti 11012284,14
Fehmarnbelt Region Germany Lübeck, Kreisfreie Stadt 6700777,309
Italy – Maritime France Italy Lucca 12524779,79
Belgium - France Belgium Luxembourg 8591556,558
Sweden - Norway Sweden Lysekil 463744,7088
Belgium - Netherlands Belgium Maaseik 7432657,861
North  Sweden Malå 104558,9268
Italy-Malta Malta Malta 12233809,61
France (Channel) – England France Manche 15924254,3
Lithuania - Poland Lithuania Marijampoles apskritis 5696289,855
Województwo Lubuskie - Brandenburgia Germany Märkisch-Oderland 6101942,722
Belgium - France France Marne 18067520,68
Carribean France Martinique 12656548,31
Italy – Maritime France Italy Massa-Carrara 6503539,7
Italy – Maritime France Italy Medio Campidano 3278149,103
Two Seas United Kingdom Medway 8167444,601
Romania-Bulgaria Romania Mehedinti  9332730,527
Sweden - Norway Sweden Mellerud 293141,8416
Grande Region  Germany Merzig-Wadern 3360991,453
South Baltic Poland Miasto Szczecin 12975877,79
Maas-Rhein Netherlands Midden-Limburg 7501160,884
Belgium - Netherlands Netherlands Midden-Noord-Brabant 14619599,05
Ireland - Wales Ireland Mid-East 16990633,99
Öresund - Kattegat - Skagerrak Denmark Midtjylland 40047857,4
Germany (Bavaria) - Austria Germany Miesbach 3049390,522
Spain - Portugal Portugal Minho-Lima 7996490,436
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Mittlerer Erzgebirgskreis 2689629,89
Italy - France (Alps - ALCOTRA) Monaco Monaco 974371,673
Romania-Bulgaria Bulgaria Montana 4978812,503
Poland - Czech Republic Czech Republic Moravskoslezský kraj 39836280,46
Austria - Czech Republic Austria Mostviertel-Eisenwurzen 7711907,481
Austria - Czech Republic Austria Mühlviertel 6522477,832
Sweden - Norway Sweden Munkedal 325141,8552
Belgium - France Belgium Namur 15082832,78
France - Spain - Andorra Spain Navarra 19768822,8
France - Switzerland Switzerland Neuchâtel 5481742,857
Syddanmark - Schleswig-K.E.R.N. Germany Neumünster 2455793,463
Grande Region  Germany Neunkirchen 4425902,087
Czech Republic - Germany Germany Neustadt an der Waldnaab 3123067,2
Poland - Germany (Saxony) Germany Niederschlesischer Oberlausitzkreis 2889773,688
Hungary - Slovak Republic Slovak Republic Nitriansky kraj 22536089,45
Hungary - Slovak Republic Hungary Nógrád 6544258,28
Netherlands - Germany Netherlands Noord Friesland 10604331,87
Netherlands - Germany Netherlands Noord Limburg 8943301,219
Netherlands - Germany Netherlands Noord Overijssel 11307118,59
Netherlands - Germany Netherlands Noordoost-Noord-Brabant 20342523,65
Belgium - France France Nord Pas-de-Calais (samengevoegd) 128870921,2
Botnia - Atlantica Sweden Nordanstig 306938,2547
Austria-Slovak Republic Austria Nordburgenland 4749255,519
Öresund - Kattegat - Skagerrak Denmark Nordjylland 18511081,75
North  Norway Nordland 7545584,056
Sweden - Norway Norway Nord-Trøndelag 4201359,077
South Baltic Germany Nordvorpommern 3406436,583
South Baltic Germany Nordwestmecklenburg 3737582,432
Two Seas United Kingdom Norfolk 27396642,42
North  Sweden Norrbottens län 7952705,987
North  Sweden Norsjö 137453,1524
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom North of Northern Ireland 9195437,055
Italy - Switzerland Italy Novara 11780092,85
Poland - Slovakia Poland Nowosadecki 24559244,01
Italy – Maritime France Italy Nuoro 5142357,483
Poland - Czech Republic Poland Nyski 13010368,82
Italy - Slovenia Slovenia Obalno-Kraška 3526133,24
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Oberallgäu 4795307,434
Italy - Austria Austria Oberkärnten 4113375,008
Województwo Lubuskie - Brandenburgia Germany Oder-Spree 5910166,193
Italy – Maritime France Italy Ogliastra 1852487,816
Italy – Maritime France Italy Olbia-Tempio 4985902,326
Poland - Czech Republic Czech Republic Olomoucký kraj 20504312,14
Romania-Bulgaria Romania Olt  14850912,52
Two Seas Belgium Oostende 4817279,5
Netherlands - Germany Netherlands Oost-Groningen 4854421,232
Belgium - France Belgium Oost-Vlaanderen  45742965,62
Poland - Czech Republic Poland Opolski 19918890,73
Italy – Maritime France Italy Oristano 5324137,999
Upper Rhine Germany Ortenaukreis 13325897,9
Sweden - Norway Sweden Orust 486100,0077
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Oslo 18742043,92
Germany (Bavaria) - Austria Germany Ostallgäu 4281678,473
Central Baltic Sweden Östergötlands län 13640117,59
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Østfold 8675836,035
Fehmarnbelt Region Germany Ostholstein 6545248,3
Austria - Slovenia Austria Oststeiermark 8537233,182
Italy - Austria Austria Osttirol 1593134,412
South Baltic Germany Ostvorpommern 3382803,838
Spain - Portugal Spain Ourense 10407573,3
Netherlands - Germany Netherlands Overig Groningen 11993458,21
Two Seas Netherlands Overig Zeeland 8769089,568
Italy - Slovenia Italy Padova 29628116,43
Latvia - Lithuania Lithuania Panevezio apskritis 8891852,096
Poland - Czech Republic Czech Republic Pardubický kraj 16489555,93
Czech Republic - Germany Germany Passau, Kreisfreie Stadt 1616831,029
Czech Republic - Germany Germany Passau, Landkreis 5991028,503
Hungary - Slovak Republic Hungary Pest 39277621,54
Belgium - France France Picardie (Aisne+ Oise + Somme) 61152728,68
Italy - France (Alps - ALCOTRA) Italy Piemonte 141995429,8
Estonia - Latvia Latvia Pieriga 12432516,28
Germany (Bavaria) - Austria Austria Pinzgau-Pongau 5199395,431
Grande Region  Germany Pirmasens 1303250,057
Romania-Bulgaria Bulgaria Pleven 9280291,383
Fehmarnbelt Region Germany Plön 4297742,352
Two Seas United Kingdom Plymouth 8230007,502
Czech Republic - Germany Czech Republic Plzeňský kraj 18263097,61
Slovenia - Hungary Slovenia Podravska 10326327,76
Central Baltic Estonia Põhja-Eesti 16814538,11
Botnia - Atlantica Finland Pohjanmaa 5653910,595
North  Finland Pohjois-Pohjanmaa 12522480,39
Slovenia - Hungary Slovenia Pomurska 3817901,828
Spain - Portugal Spain Pontevedra 30225450,02
Two Seas United Kingdom Portsmouth 6556873,056
Poland - Slovakia Slovak Republic Presovský kraj 25772817,38
Greece-Italy Greece Preveza 1823713,353
Italy - France (Alps - ALCOTRA) France Provence-Alpes-Côte d'Azur 157027771,6
Poland - Slovakia Poland Przemyski 12605674,04
France - Spain - Andorra France Pyrénées-Atlantiques 20902747,44
France - Spain - Andorra France Pyrénées-Orientales 14378896,35
Italy-Malta Italy Ragusa 10095429,46
Upper Rhine Germany Rastatt 7246693,709
Italy - Slovenia Italy Ravenna 12439414,49
Romania-Bulgaria Bulgaria Razgrad  4239203,405
Czech Republic - Germany Germany Regen 2533398,286
Czech Republic - Germany Germany Regensburg, Kreisfreie Stadt 4286405,022
Czech Republic - Germany Germany Regensburg, Landkreis 5845750,996
Syddanmark - Schleswig-K.E.R.N. Germany Rendsburg-Eckernförde 8642750,193
Greece - Cyprus Greece Rethymni 2607649,815
Germany (Bavaria) - Austria Austria Rheintal-Bodenseegebiet 8954606,613
Italy - France (Alps - ALCOTRA) France Rhône-Alpes 198708108,7
Estonia - Latvia Latvia Riga 22560105,43
Greece-Bulgaria Greece Rodopi 3546444,626
Germany (Bavaria) - Austria Germany Rosenheim 7946318,758
Germany (Bavaria) - Austria Germany Rosenheim, Kreisfreie Stadt 1944176,478
South Baltic Germany Rostock 6433280,189
Germany (Bavaria) - Austria Germany Rottal-Inn 3773478,655
Italy - Slovenia Italy Rovigo 7897711,951
South Baltic Germany Rügen 2175681,567
Romania-Bulgaria Bulgaria Ruse 7956698,004
Poland - Czech Republic Poland Rybnicki 20353573,55
Grande Region  Germany Saarbrücken 10649713,12
Grande Region  Germany Saarlouis 6529280,23
Grande Region  Germany Saarpfalz-Kreis 4780201,64
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Sächsische Schweiz 4295219,397
Spain - Portugal Spain Salamanca 11040515,69
Germany (Bavaria) - Austria Austria Salzburg 16921715,8
Germany (Bavaria) - Austria Austria Salzburg und Umgebung 11052459,8
Greece - Cyprus Greece Samos 1355337,903
Austria - Czech Republic Austria Sankt Pölten 4732457,108
Italy – Maritime France Italy Sassari 10750727,14
Botnia - Atlantica Finland Satakunta 7261831,44
Austria - Slovenia Slovenia Savinjska 8304195,158
Italy – Maritime France Italy Savona 9175732,456
Czech Republic - Germany Germany Schwandorf 4566197,556
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Schwarzwald-Baar-Kreis 6619052,723
France (Channel) – England France Seine/Maritime 39928607,85
Greece-Bulgaria Greece Serres 5936545,446
Latvia - Lithuania Lithuania Siauliu apskritis 10912164,33
Romania-Bulgaria Bulgaria Silistra 4076935,871
Two Seas Belgium Sint-Niklaas 7571963,309
Italy-Malta Italy Siracusa 12881634,24
Fehmarnbelt Region Denmark Sjælland 26205647,9
South Baltic Sweden Skåne län 39315370,06
North  Sweden Skellefteå 2287937,104
South Baltic Poland Slupski 15343655,25
Greece-Bulgaria Bulgaria Smolyan 3985470,762
Central Baltic Sweden Södermanlands län 8592514,643
Upper Rhine Switzerland Solothurn 8071795,858
France (Channel) – England France Somme 18224359,07
North  Sweden Sorsele 87377,28277
Sweden - Norway Norway Sør-Trøndelag 9278950,065
Sweden - Norway Sweden Sotenäs 289085,9516
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom South Ayrshire 3558995,53
Ireland - Wales United Kingdom South West Wales 11965386,34
Two Seas United Kingdom Southampton 7607316,618
Ireland - Wales Ireland South-East 15990074,68
Two Seas United Kingdom Southend-on-Sea 5262277,693
Carribean France St Barthelemy 234155,7885
Carribean France St Martin 988711,0005
South Baltic Poland Stargardzki 11966695,72
South Baltic Poland Starogardzki 15722833,05
Netherlands - Germany Germany Steinfurt 14168245,56
Sweden - Norway Sweden Stenungsund 775792,746
Austria - Czech Republic Austria Steyr-Kirchdorf 4884632,822
South Baltic Germany Stralsund 1845206,376
Czech Republic - Germany Germany Straubing 1420934,738
Czech Republic - Germany Germany Straubing-Bogen 3117957,418
Sweden - Norway Sweden Stromstad 377101,9572
Austria - Slovenia Austria Südburgenland 3120703,926
Upper Rhine Germany Südliche Weinstrasse 3485286,916
Grande Region  Germany Südwestpfalz 3180999,361
Two Seas United Kingdom Suffolk 22889973,83
Hungary - Romania Romania Sutu-Mare 11643821,33
Lithuania - Poland Poland Suwalski 8815269,229
Syddanmark - Schleswig-K.E.R.N. Denmark Syddanmark 38332215,95
Hungary - Romania Hungary Szabolcs-Szatmár-Bereg 17897939,77
South Baltic Poland Szczecinski 10231956,46
Sweden - Norway Sweden Tanum 395050,0687
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Telemark 5372648,998
Romania-Bulgaria Romania Teleorman 12788221,02
Latvia - Lithuania Lithuania Telsiu apskritis 5465295,744
France - Switzerland France Territoire de Belfort 4560129,689
Greece-Italy Greece Thesprotia 1359617,346
Greece-Bulgaria Greece Thessaloniki  37181492,9
Two Seas United Kingdom Thurrock 5059387,387
Italy - Switzerland Switzerland Ticino 10721601,38
Hungary - Romania Romania Timis 21678093,08
Germany (Bavaria) - Austria Austria Tiroler Oberland 3224624,13
Germany (Bavaria) - Austria Austria Tiroler Unterland 7669017,243
Czech Republic - Germany Germany Tirschenreuth 2405973,082
Sweden - Norway Sweden Tjörn 477604,9941
Belgium - Netherlands Belgium Tongeren 6304194,305
Two Seas United Kingdom Torbay 4283211,408
Italy-Malta Italy Trapani 13933195,56
Germany (Bavaria) - Austria Germany Traunstein 5448752,823
Slovakia - Czech Republic Slovakia Trenciansky kraj 19136583,01
Grande Region  Germany Trier 16408597,82
Grande Region  Germany Trier-Saarburg 4518357,216
Italy - Slovenia Italy Trieste 7554366,495
Slovakia - Czech Republic Slovakia Trnavský kraj 17932941,78
South Baltic Poland Trojmiejski 23725678,78
Sweden - Norway Sweden Trollhättan 1764407,938
North  Norway Troms 4997814,507
Belgium - Netherlands Belgium Turnhout 13899215,51
Netherlands - Germany Netherlands Twente 19910012,48
Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg - Zachodniopomorskie Germany Uckermark 4187307,175
Sweden - Norway Sweden Uddevalla 1656463,78
Italy - Austria Italy Udine 17278602,18
South Baltic Germany Uecker-Randow 2332200,595
Austria - Slovenia Austria Unterkärnten 4925415,274
Central Baltic Sweden Uppsala län 10599541,45
Germany (Saxony) - Czech Republic  Czech Republic Ústecký kraj 26704937,54
Latvia - Lithuania Lithuania Utenos apskritis 5367379,535
Central Baltic Finland Uusimaa 45396043,31
France - Switzerland Switzerland Valais 9816914,366
Italy - Switzerland Italy Valle d’Aosta 4083546,652
Sweden - Norway Sweden Vanersborg 1177070,362
Sweden - Norway Sweden Vara 503377,4602
Italy - Switzerland Italy Varese 27998574,82
Sweden - Norway Sweden Värmlands län 8726774,181
Central Baltic Finland Varsinais-Suomi 14783686,94
Austria - Hungary Hungary Vas 8283085,369
Botnia - Atlantica Sweden Västerbottens län 8257025,478
Botnia - Atlantica Sweden Västernorrlands län 7761823,67
Öresund - Kattegat - Skagerrak Sweden Västra Götalands län 50122432,55
France - Switzerland Switzerland Vaud 22404033,51
Romania-Bulgaria Bulgaria Veliko Tarnovo 8795053,651
Italy - Slovenia Italy Venezia 27430430,86
Italy - Switzerland Italy Verbano-Cusio-Ossola 5209455,316
Italy - Switzerland Italy Vercelli 5742054,345
Grande Region  Belgium Verviers (DUITS-sprekend!) 2402300,426
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Vest-Agder 5441183,957
Öresund - Kattegat - Skagerrak Norway Vestfold 7386382,392
Two Seas Belgium Veurne 1925717,388
Romania-Bulgaria Bulgaria Vidin 3451242,989
Estonia - Latvia Latvia Vidzeme 7459324,539
Netherlands - Germany Germany Viersen 9638231,656
Grande Region  Belgium Virton 1661860,988
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Vogtlandkreis 5773543,381
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Austria Vorarlberg 11780220,59
Romania-Bulgaria Bulgaria Vratsa 6285958,769
Maas-Rhein Germany Vulkaneifel (vroeger: Daun) 1973302,239
Poland - Czech Republic Poland Walbrzyski 21547570,07
Alpenrhein - Bodensee - Hochrhein Germany Waldshut 5313662,945
Austria - Czech Republic Austria Waldviertel 7035500,007
Czech Republic - Germany Germany Weiden in der Oberpfalz 1343170,234
Austria - Czech Republic Austria Weinviertel 3956185,32
Germany (Saxony) - Czech Republic  Germany Weißeritzkreis 3811546,536
Netherlands - Germany Germany Wesel 15021611,2
Northern Ireland, the Border Region of Ireland and Western Scotland United Kingdom West and South of Northern Ireland 13154177,27
Two Seas United Kingdom West Sussex 85841058,57
Austria - Slovenia Austria West- und Südsteiermark 6084665,27
Two Seas Netherlands West-Noord-Brabant 19616551,28
Belgium - France Belgium West-Vlaanderen 37025676,47
Austria - Czech Republic Austria Wien 54253819,55
Austria - Czech Republic Austria Wiener Umland Nordteil 9710822,505
Austria - Hungary Austria Wiener Umland-Südteil 10135828,67
South Baltic Germany Wismar 1420200,206
Czech Republic - Germany Germany Wunsiedel im Fichtelgebirge 2474603,85
Greece-Bulgaria Greece Xanthi 3441310,849
Greece-Italy Greece Zakynthos 1295202,149
Austria - Hungary Hungary Zala 9216482,973
Spain - Portugal Spain Zamora 6144960,705
Two Seas Netherlands Zeeuwsch-Vlaanderen 3411642,174
Latvia - Lithuania Latvia Zemgali 8936019,779
Województwo Lubuskie - Brandenburgia Poland Zielonogórski 20032806,95
Slovakia - Czech Republic Slovakia Zilinský kraj 22275522,47
Slovakia - Czech Republic Czech Republic Zlínský kraj 18875600,86
Maas-Rhein Netherlands Zuid-Limburg 19410275,74
Netherlands - Germany Netherlands Zuidoost Drenthe 5482924,494
Belgium - Netherlands Netherlands Zuidoost-Noord-Brabant 23478301,43
Grande Region  Germany Zweibrücken 1089309,846

zondag 3 februari 2013

Decentrale overheden en Industrie: Samen Lobbyen richting Europa?



Bijna 300 lokale en regionale overheden hebben een vertegenwoordiging in Brussel. Het betreft hier regio’s, Provincies, Bundesländer, steden, maar ook Waterschappen. Allemaal zijn ze vertegenwoordigd.  Maar waarom? Het idee dat de je als decentrale overheid een belang hebt  in Brussel is niet nieuw. Van oudsher gaat het om financiële belangen, het monitoren en beïnvloeden van wetgeving en profilering.  Sinds kort zien we in Brussel steeds meer dat regio’s samenwerken met de industrieën om meerwaarde te genereren.

Klassieke belangen 
Het meest duidelijke belang van een regio in Brussel zijn de fondsen die Europa beschikbaar stelt aan regio’s. Door mee te praten als de fondsen en de bijbehorende regelingen vastgesteld worden kan een gemeente of Provincie ervoor zorgen ze meer geld krijgen. Ook zijn er financiële middelen door het jaar heen, in de vorm van call’s for proposals. De tweede meest gangbare reden om als decentrale overheid in Brussel een vertegenwoordiging te hebben is Europese wetgeving die van belang is voor decentrale overheden. Enkele voorbeelden; Het Noorden van het land volgt heel nauwlettend of er wetgeving op het gebied van nucleaire opslag in de aarde komt, en de Randstad die kijkt met argusogen naar alles wat te maken heeft met Luchtkwaliteit. Van meer generieke aard is de wetgeving op het gebied van staatssteun en aanbesteding, waar alle lokale overheden mee te krijgen krijgen.

Industrie en Stad/Povincie/Regio 
Minder belicht is echter de samenwerking die decentrale overheden kunnen aangaan met de industriën uit hun regio’s. Immers, de industrie die zich bevinden op hun gebied leveren groei en banen op, en zijn dus van groot belang voor de desbetreffende regio.  Ik heb zelf een aantal keer de situatie meegemaakt dat een bedrijf een verzoek doet om mee te denken over een lobby richting de Europese instellingen. Zo vroeg de agrarische sector om hulp bij de hervormingen van het Europees landbouwbeleid en een ander bedrijf vroeg om advies inzake milieuwetgeving. Door in te gaan op verzoeken uit het veld wordt het portfolio van de regionale lobbyist breder en genereert hij waarde voor de stakeholders die hij vertegenwoordigd bij de EU. De samenwerking versterkt ook beide partners in hun lobby omdat decentrale overheden vaak toegang hebben tot delen van het proces waar private firma’s voor zijn uitgesloten. Aan de andere kant hebben industrieën vaak de middelen en de flexibiliteit om acties uit te voeren die taboe zijn voor decentrale overheden. (denk aan een pittig persbericht of ludieke actie). 

Unholy Alliance?
Uiteraard zijn er grenzen aan het samen optrekken van lokale overheden en industrieën  De keuze om samen op te trekken moet altijd een bestuurlijke zijn, en bovendien moet het passen in het collegeprogramma. Persoonlijk vond ik de samenwerking tussen Poolse regio's en de Tabaksindustrie een beetje kantje boord.  Er zullen altijd legitieme vragen zijn waarom een decentrale overheid zich inzet voor een bedrijf. Deze vraag wordt echter nooit gesteld als een groot bedrijf failliet dreigt te gaan.



woensdag 23 januari 2013

Lobbying: A constitutional but fragile right

Lobbying, whether in the EU or any powercenter is always at the center of ethical debates. Sometimes, it is equated with corruption and anti-democratic practices. Nothing can be further from the truth. Lobbying is in fact an in-alienable constitutional right, safeguarded both in national constitutions (Dutch constitution, article 5, Right to petition) as well as in the European Lissabon Treaty (article 11, Treaty on the European Union).

Cash for Laws Scandal: Whats lobbying got to do with it?

In march 2011, a small number of MEP's accepted cash from journalist pretending to be lobbyist in return for putting forth amendments. The scandal, now known as the Cash for Law Scandal involved four MEP's, of which one is now being prosecuted. In the aftermath of the scandal, new stricter laws for acces to the EU were being drafted for lobbyist. I personally find this ludicrous; how can you pin the blame for a scandal where MEP's and journalists were involved on lobbyists? Lobbying involves monitoring the policy proces in all its fases, and providing both rational and political arguments in order to influence the outcome. Corruption is the abuse of entrusted power for private gain. The two practices are a world apart. The misconception arises because lobbyists also operate behind closed doors, and will never lay public claims on policy outcomes. This "operating from the background" sometimes raises concern about the power of lobbyists to influence outcomes, but not be held accountable for them.

Let the people lobby

In a proposal by Dutch MP Lea Bouwmeester, Ministers would be obliged to rapport with which lobbyist they talked before proposing a law. There are three problems with the proposal. Firstly, its feasability.Will the Minister have to rapport to whome he spoke personally or does the obligation extend to the civil servants from his ministry. What if lobbyist talk to civil servants from other ministeries and they talk to the civil servants from the responsible ministry? Does the proposal only aim at private sector lobbyist or also lobbyist from local authorities? Besides, why hold the Minister to such high standards when most of the lobbying is being done in Parliament? Will Ms Bouwmeester also rapport with whome she speaks in Parliament? The second problem with the proposal is that in a democracy, parliament scrutinizes the government. Regardless if the Minister talked to lobbyist, any decision made is ultimately his responsibility. Blaming lobbyists for policy outcomes is downright childish and irresponsible. The third and most important reason is that while I am all for transperancy and honesty, we should be cautious about any attempt to restrict the constitutional, but fragile right to petition government. Because in the end, people, ngo's and businesses should be able to influence the laws that shape their everyday reality.

vrijdag 18 januari 2013

Reactie op AIV Advies: Nederland en het Europees Parlement

In het rapport “Nederland en het Europees Parlement” brengt het AIV een advies uit aan de Nederlandse regering over een aantal vraagstukken gerelateerd aan het Europees Parlement. De vraagstukken kunnen op de volgende manier worden samengevat; (1) Hoe kan Nederland meer invloed uitoefenen op het Europees Parlement en (2) Hoe kunnen burgers zich meer betrokken voelen bij het Europees Parlement. Het is merkwaardig dat deze twee vraagstukken zich in hetzelfde advies gevonden hebben, want het zijn twee totaal verschillende vraagstukken, die elk op zich een AIV advies waard zijn. Ik zal mij dan ook in mijn reactie beperken op de onderdelen van het AIV advies die over belangenbehartiging gaan.

Gebruik Nederlandse Europarlementariërs op een slimmere manier
Het AIV wijst erop dat bij de verdeling van posities in het Europees Parlement er teveel aan “kluitjesvoetbal” is gedaan, waardoor er veel Nederlandse Europarlementariërs in dezelfde commissies zitten en bovendien zitten er in sommige belangrijke commissies géén enkele Nederlandse Europarlementariër. Het AIV adviseert dat Nederlandse regeringsvertegenwoordigers zich moeten richten op buitenlandse Europarlementariërs. Ik denk echter dat het AIV zich blindstaart op de vaste leden van de commissies. Ter voorbeeld; Esther de Lange is vervangend lid in de landbouw Commissie maar draait daarin volop mee, en heeft zelfs gewicht binnen de EVP  als het om landbouwaangelegenheden gaat. Corien Wortman spreekt zich vaak uit over Haven-gerelateerde zaken (competenties van TREN Commissies) en Peter van Dalen heeft in het verleden dingen gedaan voor de uiensector(comepetenties van AGRI Commissie). Lambert van Nistelrooij heeft wel eens geamendeert op zaken die afspeelde in de Visserijcommissie hoewel hij zelf geen lid van de PECH Commissie is. De heer van Nistelrooij heeft zelfs een persoonlijk medewerker die die Commissie volgt. Deze voorbeelden laten zien dat Nederlandse Europarlementariërs wel degelijk iets kunnen betekenen ook zal zitten ze niet in de verantwoordelijke commissie. Bovendien worden meestal meerdere Commissies om een opinie gevraagd, wat weer mogelijkheden geeft voor Nederlandse Europarlementariërs.

Versterk de band tussen ambtenaren en assistenten van Europarlementariërs

Terecht wijst het AIV op een duivels dilemma; daadkrachtig beïnvloeden is nagenoeg onmogelijk als men vooraf altijd toestemming moet vragen aan de Minister om contact te leggen met Europarlementariërs. Het AIV beveelt aan dat directe contacten tussen daartoe aangewezen Haagse ambtenaren en Europarlementariërs, ook zonder voorafgaande toestemming van de minister, expliciet toegestaan moeten zijn. Ik denk dat men hiermee het probleem slechts deels oplost en dat de slagvaardigheid maar weinig verbetert. De echte oplossing ligt in de relaties die ambtenaren kunnen opbouwen met de assistenten van Europarlementariërs. Het belang van de assistenten van Europarlementariërs wordt veelal onderschat. Door ambtenaren van alle niveau’s carte-blanche te geven om contact te zoeken met de assistenten van Europarlementariërs worden de kaders geschept voor snelle informatie-uitwisseling tussen experts en worden formele, veelal hinderlijke regels omzeilt. Als het moment komt om formele input te leveren dan kunnen de assistenten en de betrokken ambtenaren een bijeenkomst organiseren tussen hogere ambtenaren (of zelfs Ministers) en de Europarlementariërs


3) Versterk partijlijnen tussen Brussel en Den Haag
Het AIV adviseert om in het Reglement van Orde op te nemen dat Kamerleden minstens 1 maal per maand een bezoek aan Brussel brengen. Het lijkt mij zeer onwaarschijnlijk dat Kamerleden open zouden staan voor zo een regel. Bovendien zouden bezoeken aan Brussel afgelegd moeten worden omdat er een directe aanleiding is, en niet omdat het reglement het voorschrijft. Het groter onderliggend probleem is dat de agenda van het Europees Parlement slechts deels aansluit met de activiteiten van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft fantastische sprongen gemaakt als het gaat om op tijd input leveren aan de minister voor een Raad in Brussel, maar nog steeds zijn de mogelijkheden beperkt om in te spelen op momenten van invloed als die zich voordienen in het Europees Parlement. Bovendien, iedereen die werkzaam is in Brussel weet dat officiële momenten van invloed zoals Commissievergaderingen in het Europees Parlement niet het moment zijn waar men debatten voert en tot overeenstemming komt. Dit gebeurt namelijk informeel tussen Commissievergaderingen in. Dus als kamerleden zich verplichten eenmaal per maand naar Brussel te gaan, wanneer zou dit dan moeten zijn? Het is daarom ook jammer dat het AIV de mogelijkheden die partijlijnen bieden aan zich voorbij laat gaan. Het CDA en het PvdA hebben al coördinerende mechanismen tussen Brussel en Den Haag aangebracht die veelbelovend zijn. Hierdoor vindt er overleg plaats op het moment wanneer het echt telt. Het is alleen natuurlijk aan de politieke fracties zelf om hun Europa-coördinatie te organiseren.

4) Gebruik belangenorganisaties én de decentrale overheden
BNC Fiches blijven hun prominente rol blijven spelen, maar ze zijn ze zeker niet het eerste moment om invloed uit te oefenen op Nederlands beleid. Dit gebeurt meestal maanden eerder in de vorm van een kabinetsreactie op een groenboeken of een consultatie. Zo was een deel van het Nederlands beleid inzake het cohesiebeleid reeds opgesteld in de kabinetsreactie op het Vijfde Cohesieverslag, tien maanden voordat een BNC Fiche opgesteld werd als reactie op de verordeningen van het cohesiebeleid. Ik ben het bovendien niet eens met het AIV dat relatief weinig belangenorganisaties weten wanneer ze bij de Tweede Kamer moeten aankloppen om Brussels beleid te beïnvloeden. Als er een Algemeen Overleg is waar een Europees thema van belang speelt, dan weten de LTO’s, IPO en Bit’s of Freedoms van Nederland allemaal de Tweede Kamer te vinden. Meestal gaat dit echter niet via een brief maar in direct contact met Kamerleden of beleidsassistenten, waardoor deze samenwerking minder zichtbaar is. Andersom is er nog een wereld te winnen als het Rijk en Parlement meer samenwerken met de decentrale overheden. De twaalf Provincies, steden, gemeentes en regio's zijn vertegenwoordigd in Brussel. Óók zij vertegenwoordigen de belangen van Nederland. Zij opereren vaak als vrijgevochten lobbyisten in plaats van ambtenaren, en hebben daardoor vaak makkelijk toegang tot Europarlementariërs of leden van de Europese Commissie. Bovendien zitten zij vertakt in verschillende netwerken en hebben daardoor snel toegang tot (uitgelekte) documenten. Nog meer samenwerking door de decentrale overheden te betrekken in Raadstrajecten zorgt ervoor dat het Nederlands belang nog breder vertegenwoordigt wordt.

Al en al is het AIV advies Rijk aan relevante informatie en bronnen. Het bovenstaande commentaar moet daarom vooral als aanvulling gezien worden. Het zou echter beter zijn dat als er een volgende keer een advies over belangenbehartiging in Brussel geschreven wordt, er ook een Brusselse lobbyist geraadpleegd wordt

zondag 2 december 2012

Specifics of EU Lobbying



Lobbying (or Public Affairs if you will)  in Brussels is in many respects very similar to lobbying in national or even regional power-centers. There is always the tension between the legislative and the executive, and the structures of power are disappointingly identical. Civil servants, parliamentarians, assistants, and of course... lobbyists make up the blood-types of any centre of power, whether in Brussels, Madrid or Dusseldorf. However there are a couple of characteristics which are unique to the European capital. While this list certainly isn't exhaustive, it gives an idea of the particularities of Brussels

In Brussels- everybody is nice to each other

Since the Commission is not elected by the Parliament, (but by the Council) there is nothing which could be called  opposition in the European Parliament. While in most capitals, the chief aim of the opposition  is to overthrow the government, in the European Parliament the aim is to cooperate together with the European Commission in order to exert as much influence. What's more, because there is neither a dominant force in Parliament, or in the other institutions anyone wanting to influence the policy process is forced to build alliances and work together. Hence, the reason that everyone is nice to each other.

In Brussels- learn how to be informal

If you would follow the formal policy process, you are missing out a lot. In some countries like the Netherlands it is forbidden for members of Parliament to talk to government civil servants. In Brussels however, everyone is talking to everyone; Literally. Commission civil servants talk to Members of Parliament, Lobbyists talk to Political Advisors and before you know it a document is leaked. Because of this open nature of policy making, key decisions are often made during lunch hours, instead during Committee debates. The plenary and committee debates often serve as a official round-up of all informal debates that have happened beforehand.

In Brussels- Media does not have the same role

The debate in Brussels is less politicized then in the capitals of Europe. The first reason was the aforementioned lack of opposition. There is no government to be overthrown so members of Parliament are not constantly appalled like in .... Lets say..... Westminster. Secondly, most of European legislation or policy is of a fairly technical or abstract nature. When the European Union voted to ban phosphor in household detergents, this had far reaching consequences for both the environment as well as producers. However it will be very difficult to make the evening news with this item. So the media in Brussels does not have the same vigilantly, scrutinizing, criticizing role as they have back home. Instead they are more something like translators, trying to translate what is going on in Brussels, to the relevance of their respective countries.

In Brussels-Policymaking takes years

Because of the far-reaching consequences of European policies, the European Commission is very careful when it proposes new legislation. First a great deal of effort and time is invested to consult stakeholders through greenbooks and other ways of consulting. A legislative procedure can take around 3 to 5 years. To be effective you need to have a strategic mind-set. Moreover you should have early warning mechanisms to "read the signs". Namely, a lot of policies start with some kind of abstract-European-Union-mumbo-jumbo (energy efficiency discussions), and end up with concrete proposals (ban the light-bulb from Europe). This multi-annual policymaking has big effects on the choices and decisions of us Public Affairs professionals. In the national capitals, the pace of policy is much faster, which sometimes obscures the bigger picture of politics.